Adaptivní metoda pro život se schizoidní poruchou

Už od narození se lidé začleňují do společnosti. Tento proces, který je normální pro ostatní, je problematický pro schizoida. Adaptivní metoda nám umožňuje se ochránit před očekáváním okolní společnosti a fungovat v rámci našich schizoidních omezení.

Schizoidní člověk má schizoidní podstatu, která je nedělitelnou součástí jeho osobnosti a nemůže být nijak změněna. Některé z problémů, které vznikají v důsledku této osobnosti, jsou vratné a mohou být odstraněny. Stres způsobený mezilidskými vztahy může být potlačen. Negativní sociální zkušenosti budou mít za následek nízké sebevědomí a ztrátu víry v sebe a v ostatní. Niméně, vytvořením pozitivních sociálních zkušeností lze zvýšit sebedůvěru a sebeúctu.

Metoda ke zlepšení kvality života schizoida se nazývá Adaptivní metoda. Jedná se vlastně o životní plán, který může být zahájen postupně, a to pozvolným zaváděním činností.

PRVNÍ KROK: ZÁJEMCI O POUŽITÍ TÉTO METODY SI MUSÍ BÝT NEJDŘÍVE DOBŘE VĚDOMI SVÝCH OSOBNÍCH OMEZENÍ JEŠTĚ PŘED ZAČLENĚNÍM ADAPTIVNÍ METODY DO JEJICH ŽIVOTA.

A - Úplný schizoid

Úplným schizoidům chybí celá řada zdrojů, ale i tak by se neměli uplně vzdávat a poddávat pesimismu a víře že už se nic nedá dělat. Úplný schizoid bude potřebovat pomoc, i přesto že jí sám nebude vyhledávat. Potom je možné, že může žít samostatný život. Nicméně i tak jeho život musí mít nějaký smysl, a tak i on potřebuje životní plán.

B - Částečný schizoid

1 - Odstranění překážek

  1. Vyhýbejte se depresi. Protože ničeho se nedá dosáhnout, když je člověk v depresi.
  2. Omezujte sociální interakci. Sociální interakce způsobuje stres, takže ji udržujte na nezbytném minimu.
  3. Pracujte ve vyhovujícím pracovním prostředí. Zkuste pracovat s věcmi nebo myšlenkami, místo situací kde jste vystaveni přímému kontaktu s lidmi.

2 - Zaměření se na

  1. Samostatnou činnost která vás bude uspokojovat a zvyšovat sebeúctu. Najděte si nějaký koníček.
  2. Specializujte se na něco - nespoléhejte na svou osobnost.
  3. Vyhledávejte a udržujte nějaký uspokojující osobní vztah. Zkuste využít příležitostí, které nabízí internet.
  4. Vyjadřujte náklonnost, aniž byste očekávali něco na oplátku. Trénujte se v projevování emocí.
    Buďte připraveni lidem skládat komplimenty, když jste v tom upřímní. - "Líbí se mi tvoje oblečení, tvůj pes, dům, město...", "Tvoje vystoupení bylo báječné", "Tvoje město je vřelé a přívětivé", "Doufám že se ti bude dařit".
    V dopisech říkejte "Rád bych tě obejmul", "Jsi skvělý", "Jsem rád když Ti můžu napsat", atd.


    Buďte podporující. Říkejte "Máš mou podporu", "Můžeš se na mě spolehnout", atd. Dávejte dárky, o někoho pečujte, buďte podporou, budujte vztahy.
    Tam kde je to vhodné, používejte fráze jako "Gratuluju k tvému těhotenství nebo narozeninám", "Hodně štěstí", "Přijmi prosím mou soustrast"
    Dávejte krátké pozdravy, ukazujte respekt, zkuste porozumět druhým a když je to možné tak zkuste druhé potěšit.
  5. Ve volném čase dělejte něco produktivního. Sklon k zabývání se fantaziemi spotřebovává energii. Zkuste tuto energii přesměrovat do něčeho produktuvního, jako třeba příjemný koníček.
  6. ŽIVOTNÍ PLÁN. Schizoidní existence vás může vydělovat ze společnosti a skončíte na jejím uplném okraji. TOMU JE POTŘEBA SE VYHNOUT. Ani není dostačující snažit se "snést" život. Je velmi zdravé mít nějaký životní plán, uspokojující osobní projekt, něco za co stojí žít.

3 - Tipy

  1. Někteří schizoidi nahrazují chybějící motivaci smyslem pro povinnost. Jejich smysl pro povinnost jim umožňuje plnit svoje závazky.
  2. Zkuste si udržovat úzký kruh sociálních vazeb.
  3. Udržujte vazby s rodinou, i když je daleko.
  4. Žijte sami, ale mějte nějaké lidi v okolí.
  5. Dělejte něco. Přinuťte se vyjít z domu a dělat něco specifického.

4 - Léčba proti schizofrenii

Někteří psychiatři můžou schizoidům předepisovat léky proti schizofrenii, protože schizoidi a schizofrenici sdílejí některé symptomy jako je neschopnost se radovat, oploštělé nebo chybějící emoce, asociální chování. Nicméně v praxi se to neukázalo jako efektivní.

Komentáře

1 - Schizoid, jehož život není adaptovaný, bude trpět

Neadaptovaný schizoidní život vede k:

  • Depresím
  • Úzkostem
  • Somatickým poruchám
  • Přechodným psychotickým epizodám
  • Depersonalizaci a pocitům bezcennosti

2 - Je chybou snažit se ze schizoida udělat společenského člověka

 

SVĚDECTVÍ: Puzzle

Cítili jsme se jako ztracené dílky, a oni nás drželi v jiné krabici s puzzle. Tím že jsme špatné dílky tak nikdy nemůžeme zapadnout. Je důležité si uvědomit, že tohle není naše puzzle. Pokoušet se donutit dílek zapadnout je směšné, zbytečné a únavné úsilí. Měli bychom místo toho vytvořit svoje vlastní puzzle z toho, co vlastně máme: jenom jeden dílek... Zasadit ho do našeho vlastního puzzle, dílek po dílku, stejně jako jednoduchá buňka se začne dělit dokud nevytvoří uplně nový organismus... Investujte do toho procesu. Proč se snažit zapadnout na místo, které není naše? Uspějeme jedině, když budeme v souladu s tím, kým opravdu jsme.

Adaptováno od Maxe Steinera.

 

Tip - zkuste si TEST: Jsem schizoid?

(Zdroj: Schizoids.info. Přeloženo do češtiny se souhlasem autora. Přečtěte si článek také v angličtině)